CLA (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

CLA yağ yakımı konusunda önemli bir etkendir.

CLA’nın birçok çalışmada yağ kaybına neden olduğu gösterilmiştir. CLA aslında dünyadaki en popüler kilo verme takviyelerinden biridir. Ayrıca bazı insanlar sağlık konusunda daha farklı yararlara da sahip olabileceğine inanmaktadır.

1. CLA Kilo Vermeye Yardımcı Olur ve Metabolizma Hızını Arttırır

CLA'nın bu kadar popüler olmasının başlıca nedeni kilo verme ile olan bağlantısıdır. CLA yağ yakıcı olarak kullanılır. CLA zayıflama konusunda oldukça destekleyicidir ve CLA’nın bazal metabolizma hızını arttırmaya yönelik bir dizi biyokimyasal reaksiyonla vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. (1, 2) Bazal metabolizma hızı vücudun çalışması için gereken minimum enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızındaki artış vücudun çalışması için daha fazla kalorinin yakıldığı anlamına gelir.

CLA yağ dokusununun vücutta düzenlenmesini sağlayan bir dizi metabolik reaksiyonda da yer alır. Artan bazal metabolizma hızı ile CLA'nın vücut yağ oranını değiştirmeye ve enerji tüketimini artırmaya yönelik görev aldığı düşünülmektedir.

CLA (konjuge linoleik asit) ile ilgili geçtiğimiz yıllarda fazlasıyla bilimsel çalışma gerçekleştirilmişir. Bu çalışmalardan birinde West ve ark. (1998) tarafından farelerde vücut yağ ve enerji metabolizması üzerine CLA'nın etkisi 6 hafta boyunca incelenmiştir. Bu çalışmada, farelerin yarısı CLA alırken, diğer yarısı CLA almadı. 6 hafta sonunda CLA kullananlar ve kullanmayanlar incelendiğinde CLA'nın kilo alma oranını ve vücut yağ kütlesini önemli ölçüde azalttığı görüldü. Bu bulgular, CLA'nın farelerde metabolik hızı arttırdığını ve vücut yağında azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Son zamanlarda, insanlarla gerçekleştirilen çalışmalar da CLA takviyesinin faydalarını ortaya çıkarmıştır. Örneğin, Whigham ve ark. (2007), günde 3.2 gram CLA (konjuge linoleik asit) takviyesinin yağ kütlesini azaltmak için etkili bir yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. CLA'nın kilo kaybı üzerindeki etkisi özellikle aşırı kilolu kişilerde görülmüştür. 2 yıl içinde 134 kişi ile yapılan ve uzun süreli takviye kullanımını araştıran bir çalışma, CLA'nın aşırı kilolu kişilerde vücut yağ kütlesini azaltabileceğini ortaya koymuştur.

Wadstein ve ark. (2001) tarafından yapılan, normal vücut kitle endeksine ve normal kiloya sahip kişilerin de bulunduğu bir başka çalışmada özellikle düzenli egzersiz yapan kişilerde CLA’nın vücut yağ kütlesini azaltmya fazlasıyla yardımcı olduğu gösterildi. Düzenli egzersiz yapan kişilerde CLA’nın yağ yakıcı etkisinin daha fazla olduğu görüldü.

2. CLA Kas Gelişimine Destek Verir

CLA kullanımı sonrası vücut yağ yüzdesindeki düşüşe rağmen, genel olarak kiloda bir azalma gözlenmez. Bunun nedeni, CLA'nın kas oranını etkili bir şekilde arttırması ve yağsız kas kütlesi kazanımına yardımcı olmasıdır. Kaslar metabolik olarak aktif olduğundan, kas kütlesindeki gerçekleşen artış, vücudun dinlenirken daha de fazla kalori yaktığını bir göstergesidir.

3. CLA Kolesterol ve Kan Şekeri Seviyelerini Düşürür

CLA faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Örneğin, CLA’nın kan basıncını, insülin duyarlılığını ve kan glikoz seviyelerini düşürmeye; ayrıca ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin Kritchevsky ve diğ. (1994) tavşanlarda günde 0.5 g CLA takviyesi alımının, hem LDL hem de total kolesterolde önemli bir azalmaya neden olduğunu bulmuştur. Ek olarak tavşan kalplerinin incelenmesi sonucunda, CLA takviyesi verilen tavşanların verilmeyenlere kıyasla daha düşük ateroskleroz seviyelerine sahip olduğu görülmüştür.

Ayrıca Brown ve ark. (2003) tarafından insanlarla yapılan bir çalışmada, CLA'nın depolanmış yağın enerji olarak kullanımını arttırdığı, aynı zamanda kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu, kan basıncını ve insülin duyarlılığını düşürmek için izomer spesifik mekanizmalar yoluyla bir antioksidan görevi gördüğü sonucuna varılmıştır. Bu nedenle CLA'nın, anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

4. CLA Bağışıklık Sitemini Destekler

Düzenli bir diyet uygularken ve egzersiz yaparken, vücut kuvvetten düşebilir ve hastalığa daha duyarlı hale gelebilir. Bununla birlikte, CLA takviyesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olur. Bazı çalışmalarda, CLA'nın bağışıklık sisteminin yanıtını arttırdığı gösterilmiştir ve aynı zamanda hastalık zamanlarında bağışıklık sisteminin katabolik (doku parçalanması) etkilerini önleyebilmektedir.

5. CLA Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olur

CLA, vücutta kanser oluşumunu ve kanserin ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Cornell Üniversitesi ve Ulusal Bilimler Akademisi'ne göre "CLA, deney hayvanlarında kanser gelişimini engellemek için açıkça gösterilen tek yağ asididir." CLA'nın, vücudun yeni hücrelerin üretimi ve büyümesinin regülasyonu yoluyla A vitamini ve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminleri absorbe etme yeteneğini artırarak, hücre işlevini düzenleyen kimyasallar olan prostaglandinler üzerindeki etkileriyle bu anti-kanser etkisini gösterdiği düşünülmektedir.

CLA, vücutta kanser oluşumunu ve kanserin ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. CLA’nın kanser üzerinde etkili olabileceğini gösteren hayvan deneyleri bulunmaktadır. (3)

CLA kullanımı hakkında bilgi edinmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?” yazısını mutlaka okuyun!

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..