Supplementler


CLA (Yağ Yakıcı) Ne İşe Yarar?

CLA Nedir?

CLA, et ve süt ürünlerinde bulunan ve doğal olarak oluşan bir yağ asididir. Aynı zamanda, insanların yağ kaybetmesine, kilo kaybını sürdürmesine, yağsız kas kütlesini korumasına ve kontrol etmesine yardımcı olan popüler bir besin takviyesidir.

CLA Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeye Yardımcı Olur ve Metabolizma Hızını Arttırır

CLA'nın bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni kilo verme ile olan bağlantısıdır. CLA yağ yakıcı olarak kullanılır. Zayıflama konusunda oldukça destekleyicidir ve bazal metabolizma hızını arttırmaya yönelik bir dizi biyokimyasal reaksiyonla vücuttaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. (1, 2) Bazal metabolizma hızı, vücudun çalışması için gereken minimum enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızındaki artış vücudun çalışması için daha fazla kalorinin yakıldığı anlamına gelir.

Kas Gelişimine Destek Verir

CLA kullanımı sonrası vücut yağ oranındaki düşüşe rağmen, genel olarak kiloda bir azalma gözlenmez. Bunun nedeni, CLA'nın kas oranını etkili bir şekilde artırması ve yağsız kas kütlesi kazanımına yardımcı olmasıdır. Kaslar metabolik olarak aktif olduğundan, kas kütlesinde gerçekleşen artış, vücudun dinlenirken daha fazla kalori yaktığının bir göstergesidir.

Bağışıklık Sistemini Destekler

CLA takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirmek için minimal bir etkiye sahiptir (3).

CLA kullanımı hakkında bilgi edinmek için “CLA (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

CLA Yan Etkileri Nelerdir?

Mide bulantısı, ishal ve yorgunluk CLA’nın olası yan etkileridir. Ayrıca diyabet veya metabolik hastalığı olanlarda insülin direncini kötüleştirebilir. Karaciğeri olumsuz etkileyebilir ve HDL'yi (iyi kolesterolü) düşürebilir.

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA, yemeklerden kısa süre önce (15 – 30 dk) veya yemeklerle birlikte tüketilebilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 20.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..