Supplementler


CLA (Yağ Yakıcı) İçeren Besinler Nelerdir?

CLA Nedir?

CLA, konjuge linoleik asit anlamına gelir. Vücut geliştiriciler ile diğer sporcular arasında oldukça popüler bir takviye olan CLA, birçok faydası bulunan bir yağ türüdür. Takviye formunda bulunmasının yanı sıra süt, et ve mantar gibi çeşitli besinlerde de bulunur. CLA’nın popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri yağ yakıcı etkisinin bulunmasıdır.

CLA İçeren Gıdalar Nelerdir?

CLA insan vücudu tarafından üretilemediğinden, takviye ya da besin kaynaklarından alınması gerekir. CLA içeren bazı yiyecekler aşağıda listelenmiştir:

  • Süt, tereyağı ve peynir gibi süt ürünleri iyi bir CLA kaynağıdır. Bununla birlikte, tam yağlı süt ürünlerinde az yağlı ürünlerden daha çok CLA bulunmaktadır.
  • Mantarlar.
  • Et ürünleri iyi bir CLA kaynağıdır. CLA seviyeleri otla beslenen hayvanlarda daha yüksektir. İnek, keçi, manda, hindi ve kuzu etinde bol miktarda bulunur.
  • Bazı yağlar da iyi birer CLA kaynağıdır. En iyi CLA kaynaklarından biri aspir yağıdır. Soya yağı ve mısır yağı da aspir yağından sonra oldukça iyi CLA kaynaklarındandır.
Aspir yağı olarak da bilinen CLA'nın zayıflatma etkisi ile ilgili bilgileri "CLA (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?" yazımızda okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 1.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..