Supplementler


Çinko Magnezyum (ZMA) Ne Zaman Kullanılır?

ZMA Nedir?

ZMA, çinko monometiyonin / aspartat, magnezyum aspartat ve B6 vitamini kombinasyonu olan bir gıda takviyesidir. Uyku kalitesini, kas artışını, fonksiyonel gücü ve büyüme hormonunu artırmaya; bağışıklık sistemini desteklemeye ve vücuttaki çinko, magnezyum seviyelerini telafi etmeye yardımcı olan ZMA, sahip olduğu bu faydalardan dolayı vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenen kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 

ZMA Ne Zaman Alınmalıdır?

ZMA, genellikle yatmadan önce kullanılmaktadır. Yatmadan yarım saat önce ya da yemeklerden ve diğer takviye kullanımlarından en az bir saat sonra alınabilir. 

ZMA Nasıl Alınır?

ZMA takviyesi genellikle kapsül formunda bulunmaktadır. Bunun dışında tablet ve toz formları da bulunur. Genellikle servis başına 30 mg çinko, 450 mg magnezyum ve 10.5 mg B6 vitamini içerir. ZMA, günde bir kez ve aç karna alınmalıdır. ZMA’nın mide boşken alınması, yemek yedikten ya da başka bir takviyeyi kullandıktan sonra yaklaşık bir buçuk saat geçmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Ayrıca yediğimiz besinlerde bakır, demir veya kalsiyum gibi diğer minerallerin bulunması vücudumuzun çinko ve magnezyumu emme olasılığını artırabilir. ZMA takviyesi kullanımına başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken durumlardan bazıları ise şunlardır:

ZMA bir steroid değildir, ancak vücuttaki testosteron seviyelerini arttırabilir. Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız veya herhangi bir tedavi görüyorsanız, ZMA kullanımına başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

ZMA’nın, güvenilir bir üreticiden alınması ve etiketinin incelenmesi önemlidir. Standart bir ZMA dozu, erkekler için 30 mg çinko, 450 mg magnezyum ve 10.5 mg B6 vitamini; kadınlar için 20 mg çinko, 300 mg magnezyum ve 7 mg B6 vitamini sağlar.

ZMA takviyeleri önerilenden daha yüksek dozda kullanılmamalıdır. Antrenör ya da beslenme uzmanı tarafından önerilen süre zarfında kullanılmalıdır.

ZMA Kullanım Miktarı Nedir?

ZMA, günde bir kere, yatmadan yaklaşık yarım saat önce aç karna, yalnızca bir servis kullanılmalıdır.

ZMA’nın içerisinde yer alan bileşenlerin ne gibi faydaları olduğunu ayrıntılı olarak öğrenmek için “ZMA Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 14.02.2019
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..