Supplementler


Bromelain Nedir, Ne İşe Yarar?

Bromelain, ananas bitkisinin meyvesinde ve sapında bulunan bir grup enzimdir.

Bromelain, ananas bitkisinin meyvesinde ve sapında bulunan bir grup enzimdir (1). Besin takviyesi olarak da sınıflandırılan bu içerik; ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından genel olarak güvenli (GRAS) kabul edilir (2).

 

Bromelain Bileşeninin Özellikleri

Bromelain bileşenin birçok potansiyel özelliği ile öne çıkar.

 

Bu özelliklere gelecek olursak…

 

Kireçlenmeye İyi Gelebilir

Günümüzde araştırmalar, bromelain’in anti-enflamatuar ve analjezik özelliklerinin, kireçlenme ile ilişkili ağrı, yumuşak doku şişmesi ve eklem sertliği için kullanılabileceğinden bahseder (3).

 

Kalp ve Damar Hastalıklarından Koruyabilir

Araştırmalar; bromelain’in periferik arter hastalığı, felç, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını engelleyebileceğini aktarır. Ayrıca bromelain, kan trombositlerinin birbirine yapışmasını engelleyen özelliklere de sahiptir. Bu özelliğinin, pıhtı oluşumunu ve kardiyovasküler hastalıkları azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülür (4).

 

Astıma İyi Gelebilir

Bir araştırmada, bromelain’in anti-enflamatuar etkilerinin astım veya diğer alerjik solunum yolu hastalıklarına iyi gelebileceğinden bahsedilir. Hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da astım gibi problemler için takviye olarak kullanıldığı da bilinir (5).

 

Yanık Tedavisinde Kullanılabilir

Bazı araştırmalar; bromelain enziminin topikal krem olarak kullanıldığında, hasarlı dokuyu iyileştirmeye yardımcı olabileceğinden ve yanık derinin tedavisinde olumlu etkiler sunabileceğinden bahseder. Bazı ülkelerde ve bölgelerde yanık tedavisinde bromelain kullanıldığı ve etkilerinin olumlu olduğunu da eklemişlerdir (6).

 

Bromelain Zararları

Bromelain, birçok marka tarafından takviye olarak üretilir ve satışa sunulur. Bromelain bileşeninin özellikleri araştırıldığı gibi yan etkileri de araştırılmaktadır ancak bu yan etkiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden tüm gıda takviyelerde olduğu gibi bromelain takviyesi kullanmadan önce de doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Bromelain, ananasa ya da tropik meyvelere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu bilgiler doğrultusunda doktorunuza danışarak bromelain takviyesi kullanmanız önerilir.

 

Güncellenme Tarihi : 5.09.2023
Yayınlanma Tarihi : 28.08.2023
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..