BCAA Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

BCAA Nedir?

BCAA'lar üç esansiyel amino asit grubudur: lösin, izolösin ve valin. Bunlar vücut için zorunlu olanlardır, yani vücudunuz tarafından üretilemezler ve yiyeceklerden alınmalıdırlar.

Esansiyel grup olan BCAA takviyeleri kas inşa etmek, kas yorgunluğu azaltmak ve kas ağrılarını hafifletmek için kullanılabilmektedir. İnsan vücudunda binlerce farklı protein oluşturan 20 farklı amino asit vardır. 20'sinden dokuzu, esansiyel amino asitler olarak kabul edilir, yani vücudunuz tarafından sentezlenemeyen ve diyetinizle elde edilmesi gereken aminoasitler bu gruptur.

Dokuz temel amino asitten üçü zincirli amino asitler olan BCAA'lardır. BCAA yumurta, et ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunur ve BCAA gösterimi onun kimyasal yapısını ifade eder. Bunlar ayrıca, toz halinde satılan popüler bir besin takviyesi olarak da kullanılır. “BCAA ne işe yarar?” sorusunun cevabı: BCAA’ların kanıtlanmış 5 yararını sıralayarak aşağıdaki yazıda vermekteyiz.

BCAA Faydaları

1. Kas Büyümesini Artırır

BCAA'ların en popüler kullanımlarından biri kas gelişimini arttırmaktır. BCAA lösin, kas yapısını oluşturan ve kas protein sentezini uyaran vücutta belirli bir yolu aktive eder.

Bir çalışmada, direnç egzersizlerinden sonra 5.6 gram BCAA'lı bir içecek tüketen kişiler, kas protein sentezinde plasebo içenlere göre % 22 daha fazla artış yaşamışlardır. Bununla birlikte, kas protein sentezindeki bu artış, insanların benzer miktarda BCAA içeren bir whey proteini tükettiği diğer çalışmalarda gözlemlenenden yaklaşık % 50 daha azdır. (1, 2)

2. Kas Ağrısını Azaltır

Bazı araştırmalar BCAA'ların egzersizden sonra kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Özellikle egzersiz rutini yeniyse, antrenmandan bir ya da iki gün sonra ağrı hissetmek nadirdir. Bu acıya egzersizden 12 ila 24 saat sonra başlayan ve 72 saate kadar sürebilen gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) denir.

DOMS'in kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da, araştırmacılar egzersiz sonrası kaslardaki küçük yırtılmaların sonucu olduğunu ifade etmektedir. BCAA'ların DOMS'nin uzunluğunu ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek kas hasarını azalttığı gösterilmiştir.

3. Egzersiz Yorgunluğunu Azaltır

BCAA'lar egzersizin kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceği gibi, egzersize bağlı yorgunluğu azaltmaya da yardımcı olabilmektedirler. Herkes bir noktada egzersizden yorulur ve tükenme yaşar. Ne kadar çabuk yorulacağı egzersiz yoğunluğu ve süresi, çevresel koşullar, beslenme ve fitness düzeyi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Kaslar egzersiz sırasında BCAA'ları kullanır ve kandaki seviyeler azalır. BCAA'lar kan seviyeleri azaldığında, beyindeki esansiyel amino asit triptofan seviyelerini artırır.

4. Kas Yıkımını Önler

BCAA yararları arasında kas yıkımının veya bozulmasının önlenmesi de yer alabilmektedir. Kas proteinleri sürekli olarak parçalanır ve yeniden oluşturulur (sentezlenir). Kastaki yıkım ve sentez arasındaki denge kastaki protein miktarını belirler.

Protein yıkımı kas protein sentezini aştığında kas israfı veya parçalanması meydana gelir. Kas kaybı, beslenme bozukluğunun bir belirtisidir ve kronik enfeksiyonlar, kanser, açlık dönemleri ve yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak ortaya çıkar.

5. Karaciğer Hastalığı Olan Kişilere Fayda Sağlar

BCAA'lar sirozlu insanlarda, karaciğerin düzgün çalışmadığı kronik bir hastalığı iyileştirebilir. Sirozlu insanların % 50'sinin karaciğer ensefalopatisi geliştireceği tahmin edilmektedir; bu, karaciğer toksinleri kandan atamadığında ortaya çıkan beyin fonksiyonu kaybıdır. Bazı şeker ve antibiyotikler hepatik ensefalopatinin ana tedavisi olarak kabul edilirken, BCAA'lar da hastalığa yakalanan kişilere faydalı olabilir. (3, 4)

BCAA kullanımı işte bu farklı amaçlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kişiler hedefleri doğrultusunda takviyelerin miktar ve kullanım zamanı ayarlamasını beslenme ve spor programlarına göre yapabilmektedir. En iyi BCAA kullanım yöntemi bu sebeple tamamen kişiye özgüdür.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..