Supplementler


AOL (Arjinin-Ornitin-Lizin) Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Arjinin, ornitin ve lizin (AOL), insan vücudu üzerinde benzersiz bir etkiye sahip olan ve çeşitli işlevlerde görev alan amino asitlerdir.

Bununla birlikte bu üç amino asit için çoğu zaman, insan büyüme hormonu seviyelerini artırıcı özelliklerinin olduğu ifade edildiğinden vücut geliştirme takviyeleriyle bir arada sunulmaktadır.

Büyüme hormonu beyindeki hipofiz bezi tarafından salınır. Buna ek olarak kas büyümesinde, yağ metabolizmasında ve bağışıklık sistemi desteğinde önemli bir rol oynar.

30 yaş civarında insanlardaki büyüme hormonu seviyeleri azalmaya başlamaktadır ve bu azalmanın, yağ dokusunda artış ve yağsız kas kütlesinde azalma dahil olmak üzere, yaşla ilişkili çeşitli semptomlarda rol oynadığı düşünülmektedir.

Arginin, ornitin ve lizin genellikle bir kas inşa takviyesi olarak birlikte satılır ve hakkında vücuttaki büyüme hormonu seviyelerini artırdığı yönündeki bilgilerle müşteriye sunulmaktadır. Arjinin, ornitin ve lizin takviyesinin sağlık açısından çok fazla yararı olduğu iddia edilmektedir.(1)

Büyüme Hormonu İçin L Arginin, Ornitin ve Lizin

L arginin, ornitin ve lizinin, büyüme hormonu salınımını teşvik etme kabiliyeti olduğu ile ilgili var olan bazı bilgiler mevcuttur. Arginin, ornitin ve lizin takviyeleri kapsüller, tabletler, tozlar ve serum dahil olmak üzere birçok formda bulunmaktadır. Arjinin, ornitin ve lizin amino asitleri kişiye damar yoluyla verildiğinde, büyüme hormonu dolaşımında önemli ölçüde artışlar olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, aynı düzeyde etkinin AOL’nin ağız yoluyla takviye formunda alındığında gerçekleşmediği ve serum formuna göre daha az etki sağladığı gözlemlenmiştir.

Lizin veya ornitin ile birlikte oral yolla uygulanan arginin, büyüme hormonu salınımını uyarabilir ancak, bu amino asitler damar yoluyla verilen arjinin kadar etkili olmayacaktır.

Atletik Performans için Arginin, Ornitin ve Lizin

Arjinin ornitin lizin alan kişiler, daha çok kas kütlesi oluşturmak için büyüme hormonu dolaşımını arttırmayı amaçlayan sporculardır. Bun karşın bazı çalışmalar; bu takviyeleri, atletik çalışmalara girmeden önce alan kişilerin büyüme hormonu seviyelerinde ani veya sürekli bir artış olmadığını ve kas kütlesinde üstün performansa veya kazanımlara imkan vermediğini öne sürmektedir.

Ağız yoluyla alınacak büyüme hormonu uyarıcı amino asitlerin, vücutta gözle görülür hormon salınımı etkisi sağlamaları için, aşırı derecede yüksek dozda tüketilmesi gerekmektedir. Ancak bu gibi yüksek dozlar, genellikle orta ila şiddetli karın rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.

Bilimsel çalışmalar; kuvvet antrenmanı egzersizlerinden önce amino asitlerin kullanılmasının tek başına, kuvvet antrenmanından beklenen kas kazancının dışında bir tepki vermediğini göstermiştir. Bu tip bir egzersizden elde edilen sonuçlar; egzersizi yapan kişinin, antrenman öncesi herhangi bir amino asit takviyesi almamış gibi olduğunu göstermektedir.

Arjinin amino asit takviyesinin, kas yapısını ve atletik performansı iyileştirmek amaçlı, büyüme hormonu seviyelerini yeterince artırabileceği yönündeki fikri desteklemek için bazı kanıtlar mevcut olmasına rağmen salınan hormon miktarının cinsiyete, yaşa ve diyete göre değişebileceğini göstermektedir.(2)

Örnek verilecek olunursa; kadınlar arginin, ornitin ve lizin takviyeleri kullandığında vücutları, erkeklerinkine kıyasla daha fazla miktarda büyüme hormonu salınımı gerçekleştirmektedir. Ayrıca bu takviyeleri kullandıktan sonra genç bireylerin vücutlarında, yaşlı bireylere nazaran daha fazla büyüme hormonu salgılanır.

AOL Faydaları

Arjinin, ornitin ve lizin (AOL) bileşenlerinin yararları aşağıda açıklanmıştır.

Arginine Faydaları

Arginin, dışarıdan alınması zorunlu olan bir amino asit değildir çünkü, karaciğeriniz bu amino asidi üretmektedir. Ancak, çocukluk gibi hızlı büyüme dönemi veya enfeksiyon gibi stres zamanlarında vücudunuz yeterince hızlı arjinin üretmeyebilir. Bu zamanlarda, süt ürünleri ve yer fıstığı gibi arjinin amino asidi açısından zengin yiyeceklerle vücuda arginin almak önemlidir. Arginin, vücudunuzun aşırı azottan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda l arginine faydaları olarak hem kas hem de kolajen oluşturmaya yardımcı olması gösterilebilir.

"İçindeki İyileştirici Besinler" adlı eserin yazarı Dr. Eric R. Braverman'a göre ayrıca; tümör büyümesini engelleme, kolesterolü düşürme ve yara iyileşmesini destekleme bulunmaktadır.

Ornitin Faydaları

Argininin bir diğer yararı da vücudunuzun onu, ornitin elde etmek için kullanabilmesidir. Ornitin ise sırayla, prolin amino asidi üretmeye yardımcı olmaktadır. Ornitin, arjininden elde edilebildiğinden dolayı dışarıdan alınması zorunlu olan bir amino asit değildir.

“Besinsel Şifa için Reçete" adlı eserin yazarı sertifikalı beslenme uzmanı Phyllis A. Balch'e göre ornitin; karaciğeri desteklemekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yağ metabolizmasını artırmaktadır.(3)

Lizin Faydaları

Lizin, dokuz temel amino asitten biridir. Bu amino asidi, süzme peynir, yumurta ve tavuk gibi yiyeceklerle almalısınız. Birçok amino asit gibi lizin, vücudunuzun kas inşa etmesine yardımcı olmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre lizin, düzenli olarak alındığında uçuk salgınlarını önleyebilmektedir. Lizin amino asidi ayrıca vücudun kalsiyumu emmesine, kolajen oluşturmasına ve başka bir amino asit olan karnitini üretmesine yardımcı olmaktadır. Karnitin, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Lizin vücut için zorunlu bir amino asit olduğundan, günlük bir miktar alınması önerilmektedir. Tavsiye edilen lizin alım miktarı, alınan 1 gram protein başına 51 miligramdır. Erkekler tipik olarak günlük 56 gram, kadınlar ise 46 gram protein alımına ihtiyaç duymaktadır (bu miktarlar spor yapmayan standart bireyler içindir). Bu nedenle erkekler, günde yaklaşık 2.8 miligram, kadınlar ise yaklaşık 2.3 miligram lizin almaya gayret etmelidir.

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..