Arjinin (Arginine) Yağ Yakar mı?

Arjinin Nedir?

Arjinin, vücuttaki proteinler için yapı taşlarından biri olan bir amino asitler içinde yer almaktadır. Amino asitler özellikle kas gelişimi süreçlerinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle sporcu diyetlerinde önemli yere sahip bileşenlerdendir.

Arjinin Ne İşe Yarar?

Tek başına hiçbir supplement kilolarınızın eriyip bir anda yok olmasını sağlamamaktadır. Bununla birlikte, bazı önemli kanıtlar, arjinin de dahil olmak üzere bazı takviyelerin, düşük kalorili diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında kilo verme sonuçlarını artırabileceğini göstermektedir. Yani kilo verme hedefinde bir destekçi olarak kullanılabilen arjinini almadan önce bir uzmana danışılması önerilmektedir.(1)

Arjinin ile Kilo Verme

2009 yılında Journal of Nutrition'da yayınlanan bir hayvan çalışmasına göre, yağ depoları üzerinde kas yapısını öncelikli duruma getirmeye ve yüksek yağlı bir diyet nedeniyle kilo ve yağ kazanımlarını sınırlandırmaya yardımcı olabilmektedir. 2010 yılında Amino Acids’de yayınlanan bir inceleme makalesinde de bu konuda önemli sonuçlar elde edilmiştir. Benzer bir sonuç, arjininin vücudun daha fazla yağ yakmasına ve hem insanlarda hem de hayvanlarda yeni vücut yağlarının ilavesini en aza indirmesine yardımcı olabileceğine dikkat çekmiştir. Mekanizmalar hala tamamen açık olmamakla birlikte kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu sonuçları doğrulamak ve kilo verme sonuçlarını iyileştirmek isteyenler için en iyi dozu belirlemek amacıyla daha fazla araştırma gereklidir. Hangi dozun belirleneceği uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir.

Tipik olarak kas oluşturma etkileri ile bilinen amino asitler, daha az bilinen başka olumlu etkilere de katkıda bulunmaktadır. Journal of Dietary Supplements'nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, esansiyel bir amino asitlerden biri olan arjininin, visseral yağ dokusunu (karın yağı) düşürerek obeziteyle mücadele etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmüştür. Esas olarak büyük hacimli viseral yağ depoları ile karakterize olan obezite, diğer obezite türlerine göre daha yüksek kardiyovasküler ve metabolik risk ile ilişkilendirilmektedir.(2)

L Arjinine Faydaları

Arjinin, uzun zamandır takviye formülasyonlarında, özellikle libido, spor performansı ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için tasarlananlarda bir bileşen olarak kullanılmıştır. L-arjininin geniş bir yelpazede fizyolojik efektörlere sahip olması birçok içerik kullanılmasına neden olmaktadır. Nitrojen bir amino asit olarak, birincil işlevi kan damarlarını genişletmek olan bir bileşik olan nitrik okside (NO) bir öncü olarak vücuda hizmet eder. Gelişmiş lipoliz (yağ asidi metabolizması) içeren biyokimyasal sonuçlara ek olarak, kan damarları kalp işlevini kolaylaştırır, kardiyovasküler sağlığı iyileştirir (kan basıncını düşürerek) ve ilişkili metabolik sendrom riskini azaltır. Arjinin faydaları arasında  yer alan cinsel performansın artmasına yardımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda bazı çalışmalarda l arjinine sperm üretimi konusunda da pozitif etkiler yaratmaktadır.

Son olarak, amino asitin, tip 2 diyabetiklerde böbrek fonksiyon bozukluğunun önlenmesine yardımcı olduğu ileri sürülmüştür. (2)

FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

YÜKLENİYOR..